Chleb pszenno-żytni na zakwasie, czyli mój trzeci chleb

Około 1 dzień wcześniej wykonuję z zakwasu żytniego razowego 3-etapowy zaczyn. Jak wykonać taki zaczyn 3 -etapowy opisuję w innym poście.

Do miski wsypuję 100 g mąki żytniej typ 720, a następnie 500 g mąki pszennej typ 650.

Dosypuję także ½ szklanki łuskanego słonecznika( 8 płaskich łyżek ) i 1/3 szklanki siemienia lnianego( 4 płaskie łyżki ).

W ½ szklanki wody (100g) rozpuszczam 1 pełną łyżkę soli morskiej oraz 1 pełną łyżeczkę cukru. Całość wlewam do miski ze składnikami.

Do składników do miski dolewam zaczynu 250g. Ma on konsystencję gęstej śmietany, nieco z trudem spada z łyżki. Mieszam go przed wrzuceniem do miski.

W naczyniu odmierzam 200g wody przefiltrowanej lub przegotowanej letniej. Wodę dodaję do miski.

Wszystkie składnik mieszam ze sobą za pomocą łyżki, ale jak jest już nieco trudniej wyrabiam ręką. Ciasto po wyrobieniu jest elastyczne, odkleja się od miski i jest lekko klejące do ręki. Można z niego uformować kulę.

Miskę podsypujemy od spodu mąką pszenną i kładziemy ciasto do wyrośnięcia na 1 godz. , przykrywając miskę ściereczką bawełnianą.

IMGP0005

Ciasto wyrabiamy lekko jeszcze raz w misce, aby je odgazować i kładziemy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, formułując bochenek. Posypujemy garścią słonecznika, lekko uklepując. Pozostawiamy przykryte ściereczką bawełnianą do wyrośnięcia na około 3 godziny.

IMGP0009IMGP0010

Po tym czasie, jeśli ciasto podrosło o około 1/3, nacinamy w kilku miejscach nożem.

IMGP0012IMGP0011

Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 210 stopni i pieczemy około 15 minut, następnie zmniejszamy temperaturę do 180 stopni i pieczemy kolejne 45 minut. Na dół piekarnika możemy wstawić także naczynie z wodą, aby odrobinę  parowało.

A oto świeżo upieczony chlebek:

IMGP0014IMGP0006

Smacznego!

Ja wykonuję chleb zawsze na samym  zakwasie bez użycia drożdży. Dzięki temu taki chleb jest bardzo trwały, potrafi w woreczku lnianym przeleżeć 2 tygodnie zachowując świeżość. Niestety chleb z dodatkiem drożdży już takich właściwości nie posiada. Poza tym jest zdrowszy od tego z dodatkiem drożdży. Dlatego warto wykorzystywać tylko sam zakwas do pieczenia chleba.