Sernik na zimno – pyszne ciasto na letnie dni

To moja kolejna wersja sernika, tym razem jednak na zimno. Przyszły ciepłe dni, więc sernik na zimno okazał się w sam raz na ciepły weekendowy dzień. Nie jest to wersja standard typu serek plus żelatyna lub serek plus galaretka. Jest wyjątkowy i niezwykle smakowity. Mojej rodzince smakuje bardzo … Do sernika użyłam formy okrągłej o średnicy około 22 cm.

Składniki:

  • herbatniki ( 1 opakowanie – około 10 ciasteczek )
  • masło (1 kostka masła takie z minimum 82% tłuszczu, około 200 g)
  • cukier waniliowy ( 1 opakowanie )
  • jajka (3 sztuki )
  • cukier puder( 3/4 szklanki )
  • serek homogenizowany waniliowy ( kilka opakowań , około 700 g )
  • żelatyna ( 6 małych czubatych łyżeczek )
  • mleko ( 1/2 szklanki )
  • galaretka truskawkowa lub wiśniowa ( 1 sztuka )

z_IMGP0003

Formę na ciasto( u mnie jes to forma o 22 cm średnicy ) smarujemy w środku dokładnie masłem. Zapewni to później łatwe odejście formy od ciasta. Spód formy wykładamy herbatnikami, układając je jeden przy drugim, a luki wypełniając pokruszonymi ciastkami.

IMGP0001IMGP0003

Do szklanki wsypujemy 6 czubatych małych łyżeczek żelatyny. W małym garnku podgrzewamy mleko, nie musi zagotować, ale powinno być gorące. Żelatynę zalewamy mlekiem tylko do granic żelatyny w szklance i dokładnie mieszamy, następnie dolewamy pozostałą część mleka i ponownie dokładnie mieszamy. Miksturę z żelatyny pozostawiamy do wystygnięcia.

IMGP0004

W międzyczasie do miski wsypujemy 3/4 szklanki cukru pudru i 1 opakowanie cukru waniliowego. Wrzucamy również miękkie masło( około 200 g). Całość ugniatamy dokładnie, tak aby połączyć ze sobą te składniki.

IMGP0005IMGP0006

Gdy składniki są już dobrze wymieszane, wbijamy 3 żółtka. Całość ponownie dokładnie mieszamy.

IMGP0007IMGP0008„>

Następnie do masy dodajemy serki homogenizowane waniliowe. całość ponownie mieszamy. Następnie miksujemy masę, tak aby pozbyć się niepotrzebnych grudek np. z masła. Do zmiksowanej masy dodajemy roztwór z żelatyny i całośc dokładnie mieszamy łyżką.

IMGP0009IMGP0010

Oczekujemy około 2 minut na lekkie stężenie masy, aby nie była zbyt wodnista i przelewamy jej zawartość do formy. Wodnista masa może spowodować wymieszanie z okruchami herbatników z dna formy. Górę ciasta wykładamy pokrojonymi owocami: truskawki lub wiśnie bez pestek. Tak przygotowana masę wkładamy do stężenia do lodówki na około 1 godz.

IMGP0012IMGP0013

W tym czasie kiedy masa tężeje, zagotowujemy 0.5 litra wody, Gdy się zagotuje wyłączamy palnik i wsypujemy zawartość galaretki. Dokładnie mieszamy i pozostawiamy do wystygnięcia. Oczywiście ilość wody jest uzależniona od zakupionej galaretki. Gdy wystygnie( należy uważać aby nie zdążyła stężeć). Musi być płynna, ale tylko lekko ciepła. Taką galaretkę wylewamy do wyjętej z lodówki masy. Ponownie całość umieszczamy w lodówce na około 1 godz.

IMGP0014

A oto ciasto wyjęte z lodówki i gotowe do spożycia.

IMGP0015z_IMGP0007

Smacznego ! Polecam !