Fasolka szparagowa maślana na lekki obiad lub podwieczorek

Już  kilka dni temu na działce pojawiła się pierwsza fasolka szparagowa. Postanowiłam przyrządzić ją na maślano.

Składniki dla 2 osób:

  • fasolka szparagowa świeża ( około 700 g)
  • masło ( około 50 g)
  • bułka tarta ( około 6 łyżek)
  • sól morska ( 1 czubata łyżka )

IMGP0009

Około 800 g świeżej fasolki szparagowej obcinamy z obu końcówek. Następnie fasolę dokładnie myjemy w letniej wodzie. Wrzucamy do garnka. Zalewamy zimną wodą, tak aby fasola była całkowicie przykryta. Wsypujemy 1 czubatą łyżkę soli morskiej lub 1 płaską łyżkę soli zwykłej. Gotujemy. Od momentu wrzenia fasola powinna się gotować około 30 minut. Czas gotowania jednak musimy sami kontrolować. Fasola nie powinna być zbyt miękka, tak aby się  szybko nie kruszyła, łamała, gdy ją nadziejemy na widelec. Nie może być również zbyt twarda.

IMGP0001IMGP0002

Na patelni rozpuszczamy dla porcji na 1 osobę około 25 g masła. Gdy masło już się rozpuści wrzucamy połowę fasoli. Smażymy ją obracając co jakiś czas na drugą stronę. Chodzi o to, aby była obtoczona rozgrzanym masłem i lekko podsmażona. Ja smażę około 3 minut. Można ją jeszcze lekko posolić( 2 szczypty soli ). Ja osobiście w tym momencie już nie solę, bo sól ograniczam do minimum.

IMGP0003IMGP0004

Po podsmażeniu wsypujemy około 1,5 łyżki bułki tartej i odwracamy widelcem fasolę. Czekamy około 1 minuty i posypujemy kolejną porcją 1,5 łyżki bułki tartej. Znów fasolkę odwracamy widelcem i około 1 minuty czekamy na podsmażenie. Lekko mieszamy i wykładamy na talerz. W ten sam sposób smażymy druga porcję. Ja to robię na 2 patelniach jednocześnie.

IMGP0005IMGP0006

A oto gotowa fasolka szparagowa maślana:

IMGP0007IMGP0008

Jest przepyszna. Polecam. Smacznego !