Jednostki transformaty Fouriera (FFT) podczas wykonywania analizy widmowej sygnału

Moje pytanie ma związek z fizycznym znaczeniem wyników analizy widmowej sygnału lub wrzucenia sygnału do FFT i interpretacji tego, co wychodzi za pomocą odpowiedniego pakietu numerycznego,

Konkretnie:

  • weź sygnał, powiedzmy napięcie zmienne w czasie v (t)
  • wrzuć do FFT (otrzymasz ciąg liczb zespolonych)
  • Teraz weź moduł (abs) i kwadrat wynik, tj. |fft(v)|^2.

Więc teraz mieć liczby rzeczywiste na osi y-czy mogę nazwać te współczynniki widmowe?

  • korzystając z rozdzielczości próbkowania, postępujesz zgodnie z przepisem książki kucharskiej i przypisujesz współczynniki widmowe do częstotliwości.
  • w tym momencie masz widmo częstotliwości g (w)z częstotliwością na osi x, Ale jakie jednostki fizyczne na osi y?

Rozumiem, że to widmo częstotliwości pokazuje, ile różnych częstotliwości jest obecnych w sygnale napięciowym -- są to współczynniki widmowe w tym sensie, że są to współczynniki sinusów i cosinusów o różnych częstotliwościach wymaganych do odtworzenia oryginalnego sygnału.

Więc pierwsze pytanie brzmi, jakie są jednostki tych współczynników widmowych?

Powodem tego jest to, że współczynniki widmowe mogą być małe i ogromne, więc chcę użyć skali dB, aby je reprezentować.

Ale żeby to zrobić, muszę dokonać wyboru:

  • albo używam konwersja 20log10 dB, odpowiadająca pomiarowi pola, jak napięcie.
  • lub używam konwersji 10log10 dB, odpowiadającej pomiarowi energii, np. mocy.

Skalowanie, którego używam, zależy od tego, jakie są jednostki.

Każde światło na to będzie bardzo mile widziane!

Author: Assad Ebrahim, 2009-10-06

5 answers

Weź sygnał, napięcie zmienne w czasie v (t)

Jednostki to V , wartości są prawdziwe.

Wrzuć do FFT -- ok, masz z powrotem ciąg liczb zespolonych

Jednostki są nadal V , wartości są złożone (nie V/Hz - sygnał FFT A DC staje się punktem na poziomie DC, a nie funkcją delty Diraca powiększającą się do nieskończoności)

Teraz weź moduł (abs)

Jednostki są nadal V , wartości są rzeczywistą wielkością składników sygnału

I Oblicz wynik, tzn. / fft (v)|^2

Jednostki są teraz V2, wartości są rzeczywistymi kwadratami wielkości składowych sygnału

Czy mogę nazwać te współczynniki widmowe?
Jest bliższa gęstości mocy niż zwykłemu stosowaniu współczynnika widmowego. Jeśli twój zlewozmywak jest idealnym rezystorem, będzie to moc, ale jeśli twój zlewozmywak jest zależny od częstotliwości, to " kwadrat wielkość FFT napięcia wejściowego".

W tym momencie masz widmo częstotliwości g (w): częstotliwość na osi x, oraz... Jakie jednostki fizyczne na osi y?

Jednostki to V2

Innym powodem, dla którego jednostki mają znaczenie jest to, że współczynniki widmowe mogą być małe i ogromne, więc chcę użyć skali dB, aby je reprezentować. Ale aby to zrobić, muszę dokonać wyboru: czy używam konwersji 20log10 dB (odpowiadającej polowi pomiar, jak napięcie)? A może używam konwersji 10log10 dB(odpowiadającej pomiarowi energii, np. mocy)?

Już ustaliłeś wartości napięcia, dając równoważną moc idealnemu rezystorowi 1 Ohm, więc użyj 10log10.

log (x2) jest 2 log (x) , więc 20log10| fft(v) / = 10log10 (/fft (v)|2), więc alternatywnie, jeśli nie kwadratowe wartości można użyć 20log10.

 69
Author: Pete Kirkham,
Warning: date(): Invalid date.timezone value 'Europe/Kyiv', we selected the timezone 'UTC' for now. in /var/www/agent_stack/data/www/doraprojects.net/template/agent.layouts/content.php on line 54
2009-10-06 09:28:40

Oś y jest złożona(w przeciwieństwie do rzeczywistej). Wielkość to Amplituda oryginalnego sygnału w jednostkach, w których znajdowały się oryginalne próbki. Kąt jest fazą tego składnika częstotliwości.

 7
Author: Laurence Gonsalves,
Warning: date(): Invalid date.timezone value 'Europe/Kyiv', we selected the timezone 'UTC' for now. in /var/www/agent_stack/data/www/doraprojects.net/template/agent.layouts/content.php on line 54
2009-10-06 06:00:14

Oto co udało mi się do tej pory wymyślić:

Oś y wydaje się być prawdopodobnie w jednostkach [energii / Hz]!?

Oto jak to wyprowadzam (opinie mile widziane!):

  1. Sygnał v(t) jest w woltach

  2. Tak więc po przyjęciu całki Fouriera: integral e^iwt v (t) dt, powinniśmy mieć jednostki [woltów * sekund] lub [woltów / Hz] (e^iwt jest bez jednostek)

  3. Biorąc wielkość do kwadratu należy wówczas podać jednostki [woltów^2 * s^2], lub [v^2 * s / Hz]

  4. Wiemy, że moc jest proporcjonalna do woltów ^2, więc to prowadzi nas do [Moc * s / Hz]

  5. Ale moc to czasowa szybkość zmiany energii, tzn. moc = energia / s, Więc możemy również zapisać Energy = power * s

  6. Pozostawia nam to wniosek kandydata [Energia / Hz]. (Dżule / Hz ?!)

... co sugeruje znaczenie "zawartość energii na Hz" i sugeruje jako zastosowanie integrowanie pasm częstotliwości i widzenie zawartość energii... co byłoby bardzo miłe, gdyby to była prawda...

Ciąg dalszy... zakładając, że powyższe jest poprawne, mamy do czynienia z pomiarem energii, więc sugerowałoby to użycie konwersji 10log10, aby dostać się do skali dB, zamiast 20log10...

...

 3
Author: Assad Ebrahim,
Warning: date(): Invalid date.timezone value 'Europe/Kyiv', we selected the timezone 'UTC' for now. in /var/www/agent_stack/data/www/doraprojects.net/template/agent.layouts/content.php on line 54
2009-10-06 09:42:56

Moc do rezystora wynosi v^2/R watów. Moc sygnału {[1] } jest abstrakcją mocy na rezystor 1 Ohm. Dlatego moc sygnału x(t) wynosi x^2 (zwana także mocą chwilową), niezależnie od jednostek fizycznych x(t).

Na przykład, jeśli x(t) to Temperatura, a jednostki {[1] } to stopnie C, to jednostki mocy x^2 x(t) to C^2, z pewnością nie waty.

Jeśli weźmiesz transformatę Fouriera z x(t), Aby uzyskać X(jw), następnie jednostki X(jw) to C*sec lub C/Hz (zgodnie z całką transformaty Fouriera). Jeśli używasz (abs(X(jw)))^2, to jednostkami są C^2*sec^2=C^2*sec/Hz. Ponieważ jednostki mocy to C^2, a jednostki energii to C^2*sec, to abs(X(jw)))^2 daje gęstość widmową energii, powiedzmy E/Hz. Jest to zgodne z twierdzeniem Parsevala, gdzie energia x(t) jest dana przez (1/2*pi) razy całkę abs(X(jw)))^2 w odniesieniu do w, tj. (1/2*pi)*int(abs(X(jw)))^2*dw) > (1/2*pi)*(C^2*sec^2)*2*pi*Hz > (1/2*pi)*(C^2*sec/Hz)*2*pi*Hz > E.

Konwersja na skalę dB (log scale) nie zmienia jednostki.

Jeśli weźmiesz FFT próbek x(t), zapisanych jako x(n), aby uzyskać X(k), to wynik X(k) jest oszacowaniem współczynników szeregów Fouriera funkcji okresowej, gdzie jeden okres nad T0 sekund jest segmentem x(t), który został pobrany. Jeśli jednostki x(t) są stopniami C, to jednostki X(k) są również stopniami C. Jednostki abs(X(k))^2 to C^2, które są jednostkami mocy. Tak więc Wykres abs(X(k))^2 versus frequency pokazuje widmo mocy (nie gęstość widmowa mocy) x(n), która jest oszacowaniem mocy zbioru składników częstotliwości x(t) na częstotliwościach k/T0 Hz.

 2
Author: Roland Priemer,
Warning: date(): Invalid date.timezone value 'Europe/Kyiv', we selected the timezone 'UTC' for now. in /var/www/agent_stack/data/www/doraprojects.net/template/agent.layouts/content.php on line 54
2015-11-05 17:44:59

No, późna odpowiedź wiem. Ale miałem powód, żeby zrobić coś takiego, w innym kontekście. Moje surowe dane to wartości opóźnień dla transakcji z pamięcią masową - ponownie próbkowałem je do przedziału czasowego 1ms. Więc oryginalne dane y były " opóźnieniem, w mikrosekundach."Miałem 2^18 = 262144 oryginalnych punktów danych, na krokach czasowych 1ms.

Po zrobieniu FFT, dostalem komponent 0 (DC) taki ze nastepujacy:

FFT[0] = 262144*(średnia wszystkich danych wejściowych).

Więc to wygląda na to, że FFT[0] to N*(średnia danych wejściowych). To ma sens-każdy punkt danych posiada tę średnią DC jako część tego, co jest, więc dodajesz je wszystkie.

Jeśli spojrzeć na definicję FFT to też ma sens. Wszystkie pozostałe elementy składowe wiązałyby się również z pojęciami sinus i cosinus, ale tak naprawdę FFT jest tylko podsumowaniem. Średnia jest tylko jedna, która zdarza się być obecny we wszystkich punktach jednakowo, ponieważ masz cos(0) = 1.

 1
Author: Kip Ingram,
Warning: date(): Invalid date.timezone value 'Europe/Kyiv', we selected the timezone 'UTC' for now. in /var/www/agent_stack/data/www/doraprojects.net/template/agent.layouts/content.php on line 54
2017-03-11 04:17:58